10, 20, a nawet 30 rzeczy, które musisz mieć w swojej domowej apteczce
Czy zdarzyło Ci się kiedyś obudzić w nocy z potwornym bólem czy gorączką? A może Twoje dziecko wymagało nagłej interwencji w postaci lekarstwa przeciwbólowego, opatrunku lub maści na oparzenia? W każdej sytuacji, gdy potrzebna jest doraźna i szybka pomoc, domowa apteczka to nieoceniony skarb – warto więc zadbać o to, by była dobrze zaopatrzona i umieszczona we właściwym miejscu. Dowiedz się, jak prawidłowo skompletować własny zestaw pierwszej pomocy, w którym znajdziesz wszystko, co jest w danej chwili niezbędne.
Rozwiązanie szyte na miarę
Nie ma idealnego przepisu na skład apteczki – powinna ona być dopasowana do potrzeb domowników. Możesz w niej umieścić jedynie 10 podstawowych produktów, choć czasem nawet 50 pozycji nie będzie gwarantowało 100% ochrony.
W pierwszej kolejności zadbaj o to, by w jej składzie znalazły się leki stosowne do wieku każdego z członków rodziny. Jeśli masz małe dzieci, zrób osobną przegródkę na produkty medyczne odpowiednie dla maluchów. Inaczej będzie wyglądała apteczka seniora, a inaczej sportowca lub kobiety w ciąży. Uwzględnij też stan zdrowia domowników – lekarstwa, które przyjmują oni doraźnie lub na stałe ze względu na schorzenia przewlekłe, np. leki obniżające ciśnienie krwi, przeciwastmatyczne, antyalergiczne, nasercowe itp. powinny być na bieżąco kontrolowane i uzupełniane.
„Must have” domowej apteczki
Oprócz leków przyjmowanych w sposób ciągły, w domowej apteczce warto umieścić leki doraźne, które pogrupuj w następujące kategorie:
- przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – preparaty z paracetamolem, ibuprofenem lub kwasem acetylosalicylowym w tabletkach, syropach i czopkach;
- przeciwbiegunkowe – loperamid, nifuroksazyd, węgiel aktywny oraz probiotyk i elektrolity zapobiegające odwodnieniu;
- przeciwalergiczne i na ukąszenia owadów – maści, krople do oczu i nosa, a także leki antyhistaminowe;
- na przeziębienie – krople do nosa, syrop lub tabletki wykrztuśne i przeciwkaszlowe, pastylki, aerozole na ból gardła, witamina C;
- na problemy żołądkowe – tabletki na niestrawność, krople żołądkowe, preparaty łagodzące zgagę, przeciw wzdęciom i zaparciom;
- na stłuczenia, oparzenia i urazy – żele, pianki lub kremy ze składnikiem przeciwzapalnym i przeciwbólowym.
Domowy zestaw pierwszej pomocy
Prywatna apteczka to nie tylko leki – ma ona służyć także w przypadku konieczności niesienia pierwszej pomocy. Z pewnością będziesz potrzebować:
- termometru;
- nebulizatora;
- materiałów opatrunkowych;
- plasterków o różnej wielkości;
- kompresów jałowych, gazy;
- bandaży w różnych rozmiarach;
- chusty trójkątnej;
- nożyczek;
- soli fizjologicznej;
- rękawiczek jednorazowych;
- preparatu do dezynfekcji, np. Octanisept, woda utleniona.
Domowa apteczka – ważne informacje
Organizując apteczkę w domu, warto umieścić ją w miejscu nieodstępnym dla dzieci, nienasłonecznionym i o niewielkiej wilgotności, lecz takim, do którego w nocy trafisz bez problemu. Zawsze przechowuj leki wraz z ulotką stosowania i opakowaniem dla kontroli daty ważności. Przynajmniej dwa razy w roku rób inwentaryzację apteczki – wymieniaj leki przeterminowane lub niezużyte i niepotrzebne.
Podsumowując, nie istnieje uniwersalny przepis na idealną domową apteczkę. To Ty decydujesz, czy będzie w niej 10, 20, a może 30 produktów. Ważne jest, by służyła ona wszystkim domownikom i ułatwiała dbanie o zdrowie, bezpieczeństwo i dobre samopoczucie. Korzystając z powyższego zestawienia, uporządkujesz swoją rodzinną apteczkę, by była kompletna i wzorowo pełniła swoją funkcję.