
Defibrylator AED – jak posługiwać się defibrylatorem?
Czy wiesz, że najczęstszą przyczyną zgonów w Europie jest nagłe zatrzymanie krążenia (NZK)? Statystyki prezentowane przez Europejską Radę Resuscytacji nie pozostawiają wątpliwości – w obecnych czasach znajomość obsługi automatycznego defibrylatora może pozwolić uratować wiele istnień ludzkich, jeśli prawidłowo go użyjemy. Nie wiesz, jak uruchomić czy podpiąć AED? Przybywamy na ratunek!
Automatyczny defibrylator AED – co to jest?
Czy istnieje jakiś sposób albo urządzenie, które mogłoby zwiększyć szanse na przywrócenie poszkodowanemu krążenia
Z pomocą przychodzi automatyczny defibrylator, znany też jako AED. Co oznacza AED? To skrót od angielskich słów Automated External Defibrillator, czyli po naszemu będzie to Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny. No dobrze, ale w takim razie czym jest i do czego służy AED? W tej części artykułu skupimy się na wyjaśnieniu definicji tego urządzenia.
W momencie zatrzymania krążenia kluczowe są pierwsze minuty. Niekiedy czas oczekiwania na służby medyczne jest zbyt długi, a potrzebujemy szybkiego i sprawnego działania. Tutaj przychodzi z pomocą defibrylator zewnętrzny. To urządzenie, które jest wyposażone w elektrody (naklejki) oraz własne zasilanie (bateria), więc może być wykorzystane natychmiast, również poza przestrzenią zamkniętą (np. na zewnątrz budynku). Jest niewielkich wymiarów, mieści się w skrzynce wielkości apteczki. Takie małe, a potrafi ratować życie!
Do czego służy automatyczny defibrylator zewnętrzny?
Gdy już wiemy, z czym mamy do czynienia, czas wyjaśnić, do czego służy defibrylator automatyczny. Zastosowanie defibrylatora AED jest konkretne – ma przywracać krążenie po zatrzymaniu akcji serca. Dlaczego to ważne, aby przywrócić pracę serca? Ponieważ wstrzymanie cyrkulacji krwi w organizmie może doprowadzić do niedotlenienia mózgu, a w konsekwencji przynieść nieodwracalne zmiany, a nawet śmierć. Wystarczą 3-4 minuty, aby rozpoczął się proces zmian degeneracyjnych w mózgu – tutaj naprawdę liczy się czas.
Na czym polega defibrylacja? Z walizki wyjmujesz „łyżki”, czyli elektrody – następnie przyklejasz je na klatkę piersiową poszkodowanego. Dalej włączasz przycisk ON, który wykonuję analizę rytmu serca poszkodowanego i jeśli stwierdzi, że to konieczne wysyła impuls elektryczny do serca – wywołanie szoku elektrycznego ma zatrzymać chaotyczną pracę mięśnia sercowego tak, aby mogło ono rozpocząć prawidłową pracę.
Jak podpiąć AED?
Automatyczny defibrylator znajduje się najczęściej w zabezpieczonych pojemnikach lub zaplombowanych witrynach. Oznacza to, że w środku znajduje się gotowe do pracy urządzenie. W walizce znajdziemy jednorazowe elektrody (naklejki), z których zdejmujemy folię ochronną i naklejamy je w odpowiednie miejsce (miejsce przyklejenia elektrod jest narysowane na nich). Co ważne, urządzenie od momentu włączenia wydaje jasne i konkretne polecenia, m.in. kiedy i jak podpiąć urządzenie.
Ułożenie elektrod defibrylatora jest istotne. W przypadku osób dorosłych umieszcza się je na klatce piersiowej – pod prawym obojczykiem i na lewym boku, na wysokości koniuszka serca. U małych dzieci – na klatce piersiowej i plecach na wysokości serca. Urządzenie najpierw przeprowadzi badanie – sprawdzi rytm serca, po czym poinformuje, czy wyładowanie impulsu elektrycznego jest konieczne.
Kto może używać defibrylatora?
Pewnie zastanawiasz się, czy poradziłbyś sobie z obsługą takiego urządzenia. Kto może używać defibrylatora? W zasadzie każdy. Defibrylator automatyczny stworzono z myślą o ludziach, którzy mogli nie przejść szkolenia z jego obsługi.
Jak to możliwe? Od momentu uruchomienia urządzenie dokładnie mówi, co należy zrobić i w jakiej kolejności. Dzięki temu nawet w sytuacji stresowej otrzymujesz jasne instrukcje – tutaj naprawdę trudno o pomyłkę.
Nie bez powodu także urządzenie to nosi nazwę „defibrylator automatyczny” – sprzęt ratujący życie jest w zasadzie bezobsługowy. Wymaga jedynie udziału człowieka, który musi podpiąć elektrody i nacisnąć przycisk do defibrylacji w odpowiednim momencie.
Jak uruchomić defibrylator?
Uruchomienie jest proste – należy nacisnąć przycisk na urządzeniu. Może to być ON, START (zawse w kolorze zielonym) – defibrylator nie posiada wielu przycisków, więc odnalezienie go nie powinno trwać długo. Od momentu włączenia urządzenie będzie wydawać jasne i krótkie komendy dzięki wgranemu oprogramowaniu z instruktażem.
Następnie należy wyjąć elektrody z opakowania, zdjąć folię zabezpieczającą i przykleić je go nagiego, suchego ciała poszkodowanego (prawy obojczyk i lewy bok na wysokości serca). Elektrody łączymy z defibrylatorem – urządzenie przechodni w tryb analizy i dokonuje analizy rytmu serca. Ważne: w tym czasie nie dotykamy poszkodowanego.
Po wykonaniu analizy postępujemy zgodnie z poleceniami wydawanymi przez defibrylator. Urządzenia sprzedawane w Polsce są dostępne w języku ojczystym – bez obaw, wszystko będzie czytelne i zrozumiałe.
U kogo nie można używać defibrylatora zewnętrznego?
Czy są jakieś przeciwskazania do używania defibrylatora? Owszem, nawet kilka.
Defibrylator AED – kiedy nie stosować?
- Osoba przytomna. Zadaniem AED jest przywracanie akcji serca – u osoby przytomnej nie zachodzi taka konieczność.
- Dzieci poniżej 1. roku życia. Jeśli urządzenie jest wyposażone w elektrody pediatryczne, wówczas można go użyć w przypadku dzieci od 1 do 8 lat.
- Osoba mokra lub znajdująca się w wodzie. Pamiętaj, że AED nadaje impuls elektryczny. Można stosować, gdy pada deszcz lub śnieg, ale lepiej osłonić ciało przed wodą.
- Poszkodowany znajdujący się blisko materiałów łatwopalnych lub w pobliżu silnego pola elektromagnetycznego. Istnieje ryzyko wybuchu lub zakłócenia pracy urządzenia.