Kurs Combat Livesaver

Ratownictwo Pola Walki
Sprawdź terminy!
Czytaj więcej

Dowiedz się, jak uratować życie na polu walki

Czerp wiedzę od certyfikowanych instruktorów!

Kurs CLS dedykowany jest dla żołnierzy bez wykształcenia medycznego na potrzeby przeszkolenia w zakresie udzielania pierwszej pomocy w środowisku taktycznym.

Szkolenie składa się z wykładów oraz ćwiczeń, które sprawdzają świeżo przyswojoną wiedzę. Na kursie dowiesz się jak dostać się do poszkodowanego i zdiagnozować go; w jaki sposób radzić sobie z różnorodnymi obrażeniami ciała począwszy od krwotoków, złamań, odmy, a na poparzeniach białym fosforem, amputacjach i urazach czaszki kończąc. Dowie się również jak zapewnić opiekę rannemu do czasu jego ewakuacji.

Tematyka kursu wykracza poza cywilne szkolenie z zakresu pierwszej pomocy i koncentruje się wokół zagadnień związanych z najczęściej występującymi na polu walki urazami i obrażeniami.

Szczególny nacisk został położony na obowiązującą w ratownictwie pola walki procedurę MARCHE, będącą schematem postępowania i ustalania priorytetów podczas udzielania pierwszej pomocy oraz realizacji procedury ewakuacji medycznej.

Wszystko o protokole MARCHE

Masywne krwotoki są jedną z najczęstszych i jednocześnie możliwych do uniknięcia, przyczyn śmierci na polu walki. Jak się je tamuje? Jak się zaopatrza rany klatki piersiowej i odbarcza odmę płucną? Nasi instruktorzy uczą jak się to wykonuje zgodnie z protokołem MARCHE i zasadami taktyki.

Szkolenie przeznaczone dla żołnierzy, funkcjonariuszy oraz wszystkich wybierających się w rejon aktywnych konfliktów zbrojnych. To drugi – popodstawowym All Service Members – stopień szkolenia w ramach ratownictwa polawalki.

30-godzinne szkolenie przygotowuje personel niemedyczny do niesieniapomocy w warunkach pola walki, przed dotarciem pomocy medycznej i ewakuacji.Obejmuje wiedzę i umiejętności niezbędne do oceny rannego i zabezpieczeniaurazów będących najczęstszą przyczyną śmierci – zgodnie z protokołem MARCHE.Prowadzony jest na podstawie aktualnej wiedzy medycznej i protokołów TCCC.

Uczestnicy kursu poznają zasady postępowania w pierwszych trzech fazach opiekinad rannym: Care Under Fire, Tactical Filed Care, Tactical Evacuation.

Nabywają także umiejętności w zakresie:

  • samopomocy,
  • tamowania masywnych krwotoków,
  • zabezpieczenia drożności dróg oddechowych,
  • igłowej dekompresji odmy,
  • opatrywania ran różnego rodzaju,
  • zabezpieczenia termicznego,
  • podstaw farmakologii,
  • przygotowania do ewakuacji rannego,
  • raportu MedEvac i MIST
  1. „M” (massive bleedings) - oznacza jak najszybsze zabezpieczenie miejsca masywnego krwawienia;
  2. „A” (airways) - sprawdzenie dróg oddechowych i w razie potrzeby udrożnienie poprzez założenie rurki nosowo-gardłowej;
  3. „R” (respiratory distress) - zaopatrzenie ran klatki piersiowej i pleców;
  4. „C” (circulation) - sprawdzenie tętna;
  5. „H” (head/hypothermia) - sprawdzenie oraz zabezpieczenie ran głowy oraz hipotermii poszkodowanego;
  6. „E” (everything else) - wszystko inne, np. przygotowanie rannego do ewakuacji medycznej.Ponadto kurs obejmuje teoretyczne i praktyczne szkolenie z podstaw procedur TCCC (Tactical Combat Casualty Care) oraz posługiwania się indywidualnym pakietem medycznym (IPMed).

➡️ MARCHE - to akronim utworzony z pierwszych liter języka angielskiego, które określają kolejność wykonywania czynności badania urazowego:

Założeniem szkolenia są ćwiczenia w warunkach pozorowanych pola walki z wykorzystaniem środków pirotechnicznych.


Wymagany jest ubiór „polowy”, kamizelka taktyczna, ochronniki słuchu, okulary ochronne, atrapa broni.


Czas trwania 30h


Grupa max 8 os./instruktora


Szkolenie prowadzą instruktorzy certyfikowani przez Zakład Pola Walki i Ratownictwa w Krakowie.


Na chwilę obecną nie jest to kurs akredytowany przez NAEMT.

Nie musisz nam ufać na słowo.
Zapoznaj się z opiniami naszych Klientów

Najbliższe terminy szkoleń już wkrótce. Zapisz się na listę oczekujących w naszym newsletterze SMS

FAQ - Pytania i odpowiedzi

Czy na kurs mogę przyjść zupełnie bez doświadczenia?

Jak najbardziej, kurs jest przeznaczony głównie dlatakich osób jak Ty. Szkolenie jest dobrą opcją zarówno dla osób, które nigdynie miały styczności z pierwszą pomocą, ale także dla tych, które chcą sobieodświeżyć wiedzę.

Jak często muszę odnawiać taki kurs?

Nie jest to określone w polskim prawie, ale wytyczneEuropejskiej Rady Resuscytacji zalecają odświeżenie wiedzy co rok. Pamiętaj, żeim więcej praktykujesz tym mniej stresu będziesz mieć w razie prawdziwegozdarzenia.

Czy mogę otrzymać fakturę na firmę?

Oczywiście, wystarczy że podasz NIP przy zamówieniu.

Czy na szkoleniu są zachowane środki bezpieczeństwa? 

Jak najbardziej. Szkoleniowo działamy napocket-maskach, czyli maskach do sztucznego oddychania z wymiennym filtrem,który każdy otrzymuje indywidualnie oraz na maskach foliowych. Fantomy sądodatkowo dezynfekowane po użyciu.

Grupa Aquamed Sp. z o. o.

Cybernetyki 10

02-677 Warszawa

NIP: 739-392-69-78


© 2019 - 2025

Jesteśmy częścią Grupy Aquamed