Czym jest migotanie komór i jak je rozpoznać?
Pierwsza pomoc u osób dorosłych
Migotanie komór jest niebezpiecznym zaburzeniem, które może doprowadzić nawet do śmierci. Pierwsze objawy migotania niejednokrotnie są przez nas ignorowane, co w konsekwencji zwiększa naszą szansę na doznanie nagłego zatrzymania krążenia – wówczas liczą się minuty, od których zależy, czy przeżyjemy. Czym jest migotanie przedsionków? Jakie są objawy migotania? Ta wiedza może uratować Ci życie!
Co to jest migotanie przedsionków?
Migotanie przedsionków, zwane także migotaniem komór, jest zaburzeniem rytmu serca. W prawidłowo funkcjonującym organie występują uporządkowane i skoordynowane pobudzenia w komórkach mięśnia sercowego, zwanych kardiomiocytami.
W przypadku migotania komór serca zaczyna dochodzić do częstszych, nieregularnych skurczów mięśnia sercowego, przez co narząd ten przestaje efektywnie pracować – „pompować” krew do organizmu. W dalszym etapie w wyniku tych zaburzeń dochodzi do niedotlenienia i w konsekwencji – śmierci, głównie przez niedotlenienie mózgu, który dla naszego ciała jest najważniejszy (razem z sercem) do zapewnienia przeżycia.
Migotanie komór – objawy
Gdy już wiemy, co to jest migotanie komór, czas poruszyć kolejny ważny temat. Jak rozpoznać migotanie komór? Najpierw przyjrzyjmy się przyczynom występowania migotania przedsionków. Zaliczają się do nich m.in.:
- Choroba niedokrwienna serca – to choroba przewlekła, w której zamknięte naczynia wieńcowe nie doprowadzają tlenu niezbędnego do życia komórek; cała struktura serca ulega uszkodzeniu. Nieleczona może prowadzić do zawału.
- Przebyte inne choroby serca typu zawał, wada zastawkowa.
- Wrodzone wady serca – nieprawidłowa budowa to nieprawidłowe zachowania i tendencje do powstawania różnych zaburzeń pracy serca.
- Zaburzenia pracy organizmu – metaboliczne, hormonalne, elektrolitowe (potasu i magnezu).
- Działanie narkotyków (kokaina, metaamfetamina) lub niektórych leków (także antydepresyjnych).
Następnie przyjrzyjmy się najczęstszym i najbardziej charakterystycznym objawom migotania komór. Przede wszystkim nie należy ich lekceważyć i w przypadku ich wystąpienia lub nasilania się konieczna jest wizyta u kardiologa.
Migotanie komór – objawy:
- częste zawroty głowy,
- uczucie kołatania serca,
- omdlenia w nietypowych sytuacjach (nagle, gdy nie są poprzedzone wysiłkiem fizycznym).
Migotanie i trzepotanie komór – różnice
Migotanie i trzepotanie komór to podobne arytmie, zaburzenia pracy serca. Czy można je rozróżnić? Tak, trzepotanie jest możliwe do wykrycia podczas badania EKG. Jest także niebezpiecznym zjawiskiem, podobnie jak migotanie przedsionków.
Trzepotanie komór to przyspieszone bicie serca z częstotliwością ok. 250-350 uderzeń na minutę, jest pochodzenia przedsionkowego. I co najważniejsze, rytm zatokowy w przypadku trzepotania jest skoordynowany. Na EKG zauważymy charakterystyczne, zębowate ułożenie załomków (zęby piły).
W przypadku migotania przedsionków występują palpitacje serca z dużo większą częstotliwością – między 350 a nawet 700 uderzeń na minutę. Co ważne, rytm tych zaburzeń jest nieuporządkowany, chaotyczny.
Jak postępować doraźnie w migotaniu komór?
Gdy już dojdzie do utraty świadomości, czyli nagłego zatrzymania akcji serca, niezbędne jest natychmiastowe podjęcie działań mających na celu przywrócenie rytmu serca. Zanim dotrze ratownik medyczny, należy rozpocząć resuscytację krążeniowo-oddechową. Wystarczy kilka minut niedotlenienia organizmu, aby doszło do nieodwracalnych zmian, które ostatecznie doprowadzą do śmierci, dlatego tak ważne jest, żeby przystąpić do działania najszybciej, jak to możliwe.
Resuscytacja krążeniowo-oddechowa w połączeniu z wykorzystaniem defibrylatora AED może przywrócić pracę serca do czasu pojawienia się służb medycznych, które przejmą poszkodowanego i zapewnią mu fachową opiekę medyczną.
Jak prawidłowo przeprowadzić defibrylację?
Nagłe zatrzymanie krążenia (NZK) oznacza utratę przytomności i słabo wyczuwalny puls. Jeśli nie mamy pewności, czy można użyć defibrylatora – należy urządzenie włączyć i postępować zgodnie z poleceniami, które ono wydaje.
Najpierw uruchamiany aparat AED, następnie przyklejamy elektrody do ciała (prawy obojczyk i lewy bok, przy sercu). Defibrylator wykona analizę rytmu serca i oceni, czy możliwe jest przeprowadzenie defibrylacji. Jeśli tak – należy odsunąć się od poszkodowanego i nacisnąć zielony przycisk. Defibrylator dostarczy impuls elektryczny, który spowoduje restart pracy serca.
Jeżeli wszystko przebiegnie prawidłowo, poszkodowany powinien odzyskać przytomność. Należy go monitorować do czasu pojawienia się służb ratowniczych. Pamiętaj – każdy z nas ma obowiązek udzielić pierwszej pomocy, gdy zajdzie taka potrzeba. Nawet jeśli nie odbyłeś specjalnych kursów, nie powinieneś się bać defibrylatora. Aparat AED większość pracy wykona za Ciebie. Warto walczyć o ludzkie życie!