Defibrylator do żłobka czy przedszkola – na co zwrócić uwagę?
Defibrylatory AED, Pierwsza pomoc pediatryczna
Nagłe zatrzymanie krążenia u dzieci zdarza się niezwykle rzadko i częściej spowodowane jest niewydolnością oddechową, ale nie można go wykluczyć, dlatego profesjonalne defibrylatory AED powinny posiadać możliwość defibrylacji dzieci. Czym kierować się przy wyborze urządzenia AED do przedszkola lub ośrodka dla dzieci i niemowląt?
Podstawy ratowania dzieci
Reanimację dziecka zawsze należy rozpocząć od udrożnienia dróg oddechowych i wykonania 5 oddechów ratunkowych. Dopiero po bezskutecznej RKO, reanimuj za pomocą defibrylatora. Wytyczne dopuszczają użycie AED u dzieci powyżej 1 roku życia, jednak zaleca się stosowanie rozwiązań dopasowanych do wieku i wagi. Standardowe AED przeznaczone są dla dzieci powyżej 8 lat. Co zatem w przypadku konieczności defibrylacji przedszkolaka?
Przycisk życia w AED dla najmłodszych
Czasem jeszcze w defibrylacji dzieci stosuje się elektrody pediatryczne o zmniejszonej powierzchni aktywnej oraz z modułem redukującym energię. Jest to rozwiązanie nieekonomiczne ze względu na cenę elektrod pediatrycznych, a konieczność ich przepinania wydłuża czas przygotowania urządzenia do działania.
Dla najmłodszych rekomenduje się AED z trybem pediatrycznym np. Nihon Kohden Caridolife, który umożliwia nawet ratowanie noworodków. Podobnie w AED iPAD SP 1 z trybem pediatrycznym od 1. roku życia nie ma konieczności czasochłonnej zmiany elektrod. Przycisk pediatryczny umożliwia szybką defibrylację dzieci poprzez proste przełączenie w tryb z wyładowaniami o zredukowanej energii.
Inne kryteria wyboru AED dla dzieci
Decydując się na zakup defibrylatora AED do żłobka lub przedszkola zwróć uwagę na przerwę w RKO. Nie powinna być ona dłuższa niż 10 sekund. Defibrylator Nihon Kohden przeprowadza analizę rytmu serca podczas uciskania klatki piersiowej, przez co skraca przerwę w RKO do 1-2 sekund. Urządzenia AED takie jak iPAD SP1 lub Cardiolife-3100 są niezwykle lekkie i wygodne w użytkowaniu. Ważą niewiele ponad 2 kg i są odporne na wilgoć, zanieczyszczenia (IP 55), uderzenia oraz zmienne warunki atmosferyczne. Aby mieć całkowitą pewność, że w sytuacji krytycznej AED zadziała, można wybrać defibrylator wykonujący autotesty w trybie codziennym, np. Nihon Kohden Cardiolife AED-3100, który od razu komunikuje o wykrytych nieprawidłowościach.
Zarówno w przypadku ratowania życia dorosłego, jak i dziecka liczy się każda minuta. Do placówki, gdzie przebywają dzieci, szczególnie ważny jest przemyślany wybór defibrylatora AED, który oferuje najwyższą jakość i niezrównany poziom bezpieczeństwa pod każdym względem.