Zadławienie u niemowląt- co robić?
Pierwsza pomoc pediatryczna
W sytuacji, gdy u malutkiego dziecka przydarzy się zadławienie, nie ma czasu na szukanie odpowiedzi na pytanie „co teraz” – trzeba działać natychmiastowo i zdecydowanie. Co musisz wiedzieć, by w nagłej sytuacji nie spanikować i być w stanie efektywnie pomóc niemowlakowi? Wyjaśnimy to w niniejszym artykule.
Kiedy dochodzi do zadławienia?
Każdy z nas, podczas spożywania posiłków czy picia napojów, wiele razy zakrztusił się lub zachłysnął. Dochodzi do tego wówczas, gdy kawałek pożywienia lub łyk wody znajdzie się przypadkowo w drogach oddechowych. Taka sytuacja może skończyć się bardzo szybko odkrztuszeniem ciała obcego, ale też całkowitą blokadą przepływu powietrza. Stan ten nazywamy wówczas zadławieniem i oznacza on bezpośrednie zagrożenie życia i zdrowia – szczególnie niemowlaka oraz młodszego dziecka.
Jak rozpoznać zadławienie niemowlaka?
W pierwszym etapie dziecko intensywnie kaszle. Jeśli to nie pomaga pozbyć się ciała obcego i następuje całkowita niedrożność dróg oddechowych, u niemowlęcia pojawiają się wymachiwania rączkami, naprężanie ciała oraz próby łapania oddechu – dziecko zaczyna się dusić. Charakterystycznymi objawami są ponadto świsty oddechowe, zasiniona twarz, załzawione oczy, wypływ śliny, niemożność wydawania dźwięków i bezgłośny tzw. nieefektywny kaszel. Po kilkunastu sekundach następuje utrata przytomności ze względu na niedotlenienie oraz zatrzymanie krążenia.
Zadławienie niemowlaka – co robić, a czego nie?
Jeśli dziecko ma kaszel efektywny, czyli taki, przy którym jest ono komunikatywne i może nabrać powietrza, zachęcaj je do kaszlu. Nie poklepuj po plecach, nie unoś rąk do góry – takie działanie może przynieść odwrotny skutek. Cały czas obserwuj dziecko. W przypadku niemowlęcia możesz ułożyć je na swoim przedramieniu nieco na boku lub spionizować, aby było mu łatwiej odkaszlnąć. Spróbuj delikatnie ręką wyjąć obiekt, jeśli jest widoczny w buzi. Kiedy to nie przynosi efektu, a niemowlak ma problem z nabraniem powietrza i zaczyna sinieć, rozpocznij natychmiast udzielanie pierwszej pomocy.
Jak wygląda pierwsza pomoc dla niemowlaka w przypadku zadławienia?
Najważniejsze to pozostać spokojnym i postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami:
- Ułóż niemowlę na swoim przedramieniu, utrzymując jego główkę w dół, a drugą ręką wykonaj 5 uderzeń w okolicę międzyłopatkową.
- Chwyć malca kciukiem i palcem za żuchwę (nigdy za szyję).
- Odwróć niemowlaka na plecy, utrzymując główkę poniżej reszty jego ciała i wykonaj 5 uciśnięć dwoma palcami w dolnej połowie mostka, ok. 1 cm poniżej linii sutków – tak samo jak przy RKO, ale wolniej i bardziej energicznie.
- Do czasu usunięcia ciała obcego wykonuj 5 uderzeń w okolicę międzyłopatkową, na przemian z 5 uciśnięciami klatki piersiowej.
- Jeśli dziecko straciło przytomność, wezwij natychmiast służby ratunkowe oraz rozpocznij reanimację. Prawidłowy przebieg resuscytacji niemowlaka opisaliśmy już na naszym blogu.
Zadławienie niemowlaka – ważne informacje
Na koniec przedstawimy kilka najważniejszych wskazówek dla osoby ratującej niemowlaka w przypadku zadławienia, które pomogą Ci działać skutecznie i pewnie przez cały czas. Przede wszystkim, zawsze sprawdź, czy dziecko i ty jesteście bezpieczni. Zachowaj spokój, opanuj emocje. Jeśli trzeba, zawołaj pomoc. Pamiętaj – gdy dziecko płacze, oznacza to, że oddycha. W trakcie całego zdarzenia skup się na komforcie psychicznym dziecka. Nie krzycz, wydawaj zrozumiałe komunikaty. Staraj się być zawsze przy nim, nawet podczas reanimacji przez pracowników pogotowia.
Opisana i uporządkowana powyżej wiedza pozwoli Ci w krytycznej sytuacji skupić się na działaniu, a nie na własnym lęku i szkodliwej panice. Możesz być pewny, że po lekturze tego artykułu jesteś gotowy, by skutecznie pomóc niemowlakowi w przypadku zadławienia.